Dietetyka

Podstawą zaleceń w moim gabinecie jest porada dietetyczna. Nie ma zdrowia bez właściwie dostosowanej dla danej osoby diety.

Właściwa dieta powinna być nie tylko zalecona indywidualnie dla każdej osoby ale także dostosowana do jej stylu życia, skłonności genetycznych i w miarę możliwości upodobań smakowych. Właściwie ułożona dieta przestaje być dietą a staje się sposobem jedzenia, który dana osoba może i jest skłonna stosować przez długi czas. Nasze ciało zbudowane jest z tego co zjemy i wchłoniemy tak na poziomie układu trawiennego jak na poziomie błony komórkowej. Właściwie dobrana dieta to początek i podstawa drogi do zdrowia tak fizycznego jak i psychicznego. Poziom stresu i właściwy dla danej osoby stopień aktywności fizycznej maja także kluczowe znaczenie i stanowią część składową zaleceń.

Dietetyka tybetańska

Tradycyjnie zalecenia dietetyczne zawsze były podstawa medycyny tybetańskiej. Zioła są tu jedynie dopełnieniem, tam gdzie ich wprowadzenie jest konieczne. Medycyna Tybetańska dostosowuje dietę danej osoby do jej konstytucji humoralnej jak tez do typu klimatu i por roku. Ta dieta nie jest statyczna i zmienia się wraz ze zmianami przebiegającymi w ciele człowieka. Przykładem może być tu zmieniający się dynamicznie proces chorobowy lub proces starzenia się organizmu. Zadaniem terapeuty nie jest rozpisanie szczegółowej diety na tydzień, którą klient będzie stosował przez nieokreślony czas. Zadaniem terapeuty jest, poza przekazaniem szczegółowych zaleceń, nauczenie danej osoby jak jeść aby pomóc ciału w ciągle przebiegającym w organizmie procesie odnowy. Ludzkie ciało fizycznie zaprojektowane jest na około 140 lat życia. Długość życia zależy od wielu czynników, ale nie ulega wątpliwości, że niewłaściwa dieta prowadzi do jego skrócenia. Obecnie średnia życia Polaka to dla kobiety 81 a dla mężczyzny 73 lata. To smutne ze średnio dożywamy jedynie polowy tego, na co fizycznie pozwala nasze ciało. Błędy dietetyczne odgrywają tu kluczowe znaczenie.

Ketoza

Choć nie ograniczam mojej praktyki do żadnej określonej specjalizacji, to mam szczególnie bogate doświadczenie, także osobiste, w prowadzeniu diet ketozowych (zwanych tez dietami ketonowymi lub w skrócie keto) oraz eliminacyjnych diet mięsnych (carnivore diet). Ketoza to stan, w którym organizm używa tłuszcze jako główne źródło energii tak bezpośrednio jak za pośrednictwem produkowanych przez wątrobę ciał ketonowych. Wyróżniam dwa rodzaje diet ketonowych. Pierwszy to ketoza terapeutyczna stosowana w wypadkach uzasadnionych medycznie, w szczególności w epilepsji dziecięcej. Ketoza terapeutyczna stosowana jest w porozumieniu i na zalecenie lekarza prowadzącego. Jest to dieta wysokotłuszczowa, wprowadzająca organizm w głęboki stan ketozy. Drugim rodzajem diet ketozowych jest ketoza dietetyczna. Jest to zróżnicowana dieta o ograniczonej podaży węglowodanów. Wprowadza ona organizm w stan płytkiej ketozy (0.6 do 1.4 ). Nie musi to być, i zazwyczaj nie jest, dieta wysokotłuszczowa. Jest to dieta bardzo odmienna o diety dr Atkinsa. Dieta ta ma działanie ochronne na tkankę nerwową, działanie silnie przeciwzapalne, obniżające insulinę i glukozę we krwi do dolnego zakresu normy. Po okresie adaptacji tłuszczowej, tj gdy organizm wytworzy odpowiednie enzymy i w pełni zaadoptuje się do metabolizmu tłuszczowego, dieta ta podnosi zdecydowanie wydolność organizmu. W szczególności podnosi wydolność mięśnia sercowego o ponad 20 procent. Dieta ketozowa, tak terapeutyczna jak i dietetyczna jest trudna do prawidłowego wprowadzenia, ze względu na odmienne zapotrzebowanie na witaminy oraz makro i mikro elementy, w porównaniu do powszechnie stosowanej diety wysokoweglowodanowej. Dieta ketozowa powinna być zawsze wprowadzana po opieką terapeuty z osobistym doświadczeniem w prowadzeniu tego typu diety.

Dieta w dobie zanieczyszczonego srodowiska

Często słyszy się glosy, że w związku z wysokim zanieczyszczeniem środowiska w jakim przyszło nam żyć, jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne i przedwczesną śmierć. Nie podzielam tej opinii. Jest możliwe takie ułożenie stylu życia i diety, aby wspomóc organizm w dostosowaniu się do życia we współczesnych warunkach. Często wymaga to wprowadzenia dostosowanej dla danej osoby suplementacji. Suplementacja wspomoże jego naturalny system wydalania toksyn, tak aby nie niszczyły one w nadmiernym stopniu tkanek jego ciała, nawet w sytuacji w której ma on gorszą niż przeciętną zdolność genetyczną do radzenia sobie z życiem w toksycznym środowisku. Z roku na rok, wraz ze zwiększeniem zanieczyszczenia środowiska, więcej dzieci rodzi się z zaburzeniami z szeroko rozumianego spektrum autyzmu. Mój syn jest jednym z takich dzieci. Ocenia się, że jeśli obecny wzrost występowania tych zaburzeń się utrzyma, to za kilkadziesiąt lat co drugie dziecko będzie się rodziło z tego typu zaburzeniami. Zaburzenia te są bardzo rożne i maja zazwyczaj podłoże genetyczne lub epigenetyczne. To znaczy, że któryś z genów nie funkcjonuje w odpowiednim zakresie lub z właściwą intensywnością ze względu na wystąpienie tzw snipu. Może to także oznaczać, ze dziecko funkcjonuje w takim stylu życia i warunkach dietetycznych, ze niektóre z genów nie maja możliwości funkcjonować optymalnie, mimo że z genetycznego punktu widzenia geny są prawidłowe. W większości przypadków obydwa powyższe stwierdzenia są w pewnym zakresie prawdziwe. Podstawą terapii dziecka ze spektrum autyzmu powinny być: właściwa dieta, zmiany stylu życia, suplementacja i ewentualna terapia w wymaganym zakresie. The cztery rzeczy muszą być dostosowane do każdego dziecka indywidualnie. Nie ma jednej generalnej diety dla dzieci ze spektrum autyzmu.